Hafızamızı Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?
web-sitesi-fiyatlari
Kişilerin beyin ve zekâ gelişimleri anne karnından itibaren başlamaktadır. Bu dönemde anneler oldukça dikkatli davranmakta ve beyin ve hafıza gelişimi destekleyen unsurlar konusunda bilgilenmelidir.

Bu dönemlerde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta anne karnında iken egzersiz hareketlerinin yapılması olacaktır. Egzersizler sayesinde bebeğin daha fazla oksijen alması sağlanacak ve gelişimi olumlu yönde etkilenecektir. Anne karnındaki gelişim erken çocukluk, çocukluk, ergenlik ve olgunluk dönemlerinde de devam etmektedir. 

Hafıza güçlendirmesi hayatımızın her alanında etkili olmakta ve hayatımızı bir o kadar etkilemektedir. Özellikle yaşlılık dönemlerinde yaygın olarak görülmeye başlayan alzheimer hastalığına yakalanmamak adına hafıza teknik ve taktikleri ve uygulanması oldukça önemlidir. Bu durum Eğitim hayatımızı da doğrudan etkilemektedir. 

Okuduklarımızı daha kolay anlayabilmek, ezber yaparak akılda tutabilmek adına hafıza gelişimi ve dış kaynaklar ile desteklenmesi gereklidir. Desteklenmesiyle beraber akıl gelişimi ve hafıza kuvvetlenmesi de doğru orantılıdır. İnsan beyninin yaklaşık olarak %6 gibi bir kısmını kullanabilmektedir. Bundan ötürü gelişimlerinin devam etmesi sayesinde bu oranlar daha fazla artırılabilmektedir. 

Sonuç olarak kişilerin daha kalıcı bir öğrenme elde edebilmeleri için beyinlerini yormaları ve sürekli bir işle meşgul olarak beyinlerine olumlu yönde müdahale etmeleri gerekmektedir. Bilgiler daha kalıcı ve öğrenmenin daha etkin olabilmesi adına bazı teknikler ve yöntemler bulunmaktadır. Bunları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

Gülmeye Çalışın

Gülmek stresinizi azaltır. Kortizol seviyesinin azalmasına yardımcı olmakta ve hafızanın güçlenmesini sağlamaktadır. Stres ve sıkıntıdan arınmış duru bir beyin her zaman öğrenmeye açık ve öğrenilen bilgilerin kaydedilmesine oldukça yardımcıdır.

sisal

Yeni Bir Dil Öğrenmeye Çalışın

Beyin gelişimini destekleyen bir diğer etken de standart ve sıradan kelimelerin dışında kelimeler ezberlenmesi ile öğrenilir. Beyin her zaman yeni bilgiler öğrenmeye açıktır. Ancak desteklendiği ve eğitildiği süre yeniliklerle donanımlı hale gelebilir. Örneğin yeni bir dil öğrenmek, bilmediğiniz terimlerin anlamlarını öğrenmek gibi ifadeler hafızanızın kuvvetini artıracaktır.

Derin Nefesler Almak ve Egzersiz Yapmak

Spor hayatımızın her alanını olumlu olarak etkilemektedir. Ormanlık bir alanda yürüyüşe çıkmak ve yürüyüş esnasında derin nefesler almak beynimizin hipokampusun yani hafıza ile alakalı bölümün genişlemesine bu genişleme de daha fazla bilginin hafızada tutulmasına yardımcı olacaktır. Açık havada yapılan bir meditasyon ve nefes açma çalışmaları da bu gelişime olumlu katkı sağlayacaktır.

Televizyondan Uzak Durun

Beyin hazır videolara alıştıkça tembellik yapmaktadır. Bu açıdan dolayı hafıza gelişimi için sürekli gelişimine, depar atmasına ve çeşitli egzersizler ile yorulmasına yardımcı olmak gelişimini daha çok etkileyecektir. Bütün bunlardan ötürü televizyon izlemekten uzak durun. Yetkililerin yapmış olduğu açıklamalara göre ilerleyen yaşlarda televizyon izlemek alzheimera neden olmaktadır.

İyi ve Sağlam Uyuyun

İnsan beyni uykuda dinlenmekte ve vücudun onarılması da uyku esnasında olmaktadır. Uyku hafıza gelişimi için oldukça önemlidir. İnsan beyni günlük hayatın getirmiş olduğu yoğunluk ve stres halinden oldukça fazla etkilenmektedir. İnsanlar vücudunu kaliteli bir uyku esnasında dinlenmesini sağlanmalıdır. 

Uyumayan ve yeteri kadar uyku kalitesine sahip olmayan kişiler beyin dinlenmemekte ve öğrenme konusunda zorluk yaşamaktadır. Bu açıdan dolayı uyku öğrenmeye ve öğrenimlerin kaliteli olması açısından önemli bir etkendir. Rahat ve deliksiz bir uyku çekmek aynı zamanda hücrelerin onarılmasına ve tamir edilmesine de yardımcı bir durumdadır. Kesin ve etkili bir yöntem uyumanın ne kadar gerekli olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

Bulmaca Çözün, Dans Kursuna Katılın

Bulmaca Çözün, Dans Kursuna Katılın

Bulmaca çözmek beyine depar attırmasından dolayı oldukça kaliteli bir egzersiz olacaktır. Düşünmek ve yeni üretimler yapmak hafıza gelişimini çok fazla etkileyecektir. Bir diğer önemli olan faktör ise dans kursuna katılmaktır. Dans hareketleri çeşitli ritmik hareketler ve kodlama işlemlerinden oluşmaktadır. Aynı zamanda ani hareketler olmasından dolayı bu hareketler ile pratik bir şekilde uygulanması gerekmektedir. 

Buda gelişimi olumlu yönde etkilemekte ani olaylar karşısında hafıza pratikleri geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda hareketli bir dans etkinliği kan dolaşımını hızlandırmakta ve beyne daha fazla kan gitmesine yardımcı olmaktadır. Bu işlemde gelişim için önem arz etmektedir. Bulmaca konusunda pratik edinen kişilerin diğer kişilere oranla hafızalarının daha kuvvetli ve öğrenmeye daha açık insanlar olduğu tespit edilmiştir.

Müzik Aleti Çalmak Veya Bir Uğraş Edinmek

Müzik aleti çalmak veya bir hobi edinmek kişilerin beynini sürekli meşgul edeceğinden dolayı gelişimini de olumlu etkileyecektir. Uzmanların yapmış olduğu incelemelere göre yaklaşık 10 yıldır müzik aleti çalan kişiler ile çalmayan kişiler arasında büyük farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Hafıza gelişimi için beyin gelişimi için sürekli bir meşguliyet olması gereklidir. Bunun için belirli kurslara katılabilirsiniz. 

Hesaplamalar ve el uğraşları gelişimi çok fazla destekleyecek ve hafızanın da kuvvetlenmesine yardımcı olacaktır. Müzik aleti çalan kişiler analitik düşünebilme yeteneğine sahip olan kişilerdir. Ani karar verebilme yetenekleri de aynı oranda gelişmiştir. Müzik aleti çalabilmek ince hesaplar ve bazı hafıza teknikleri gerektirdiğinde dolayı oldukça gelişimi destekleyici yönde bir uygulama olacaktır.

Beyni Farklı Görüntülere Alıştırın

Beyin gelişimi için sürekli farklı alanlar görmek ve küçük farklılıklar yapmak bile faydalı olacaktır. Bunun için evinizdeki sehpaların yerini değiştirmek, odanızı farklı bir renge boyamak, koltukların yerini değiştirmek gibi farklılıklar beyin gelişimine katkı sağlayacaktır. 

Bu gibi değişikliklere imkanınız yoksa eğer telefonunuzun yazı sitilini değiştirmek, ekran görüntünüzün tarzını değiştirmek hafızanın da farklı bir etki uyandıracak kuvvetlenmesine zemin hazırlayacaktır. Bir diğer uygulamada telefonunuzun dilini değiştirmek olacaktır. Uygulamaların yerini değiştirmek de farklı bir egzersiz tarzı olabilir. Görsel zekası gelişen kişiler için bu etkinlik daha fazla işe yaramaktadır. Farklılıklara alışan ve sürekli yenilenerek değişen bir beyin yapısı kalıcı öğrenmeyi de destekleyecek niteliktedir.

Örgü Örmeye Çalışın

Örgü örmek hem kişiler için bir el oyalanması oluşturmakta hem de hafıza gelişimini olumlu etkilemektedir. Özellikle düz bir örgü yerine sayıları ve hesaplamaları fazla olan bir modelli örgü tercih edilmesi daha fazla yerinde bir uygulama olacaktır. Hesaplamalar ile model ortaya çıktıkça hem mutluluk sağlanacak bu sayede mutluluk hormonu ile gelişim kaydedeceksiniz hem de yapmış olduğunuz küçük hesap oyunları ile hafızanız daha da güçlenmiş olacaktır. 

Aynı zamanda sakinleştirici bir etki oluşturmasından dolayı günlük hayata da bir dinginlik getirecek stresten uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Stresli bir ortam altında öğrenme güçlüğü çekersiniz ve kalıcılığı zor olmaktadır. Buda öğrenmeye alt zemin hazırlamakta ve gelişiminiz olumlu yönde etkilemektedir.

Hafızanızı Kuvvetlendirmek İçin Taktikler Geliştirin

Özellikle ders çalışırken kişilerin hafızayı daha güçlü tutabilmek adına geliştirmiş oldukları bazı taktikler bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre bir grubun ezber yapması için bir metin verilmiştir. Bu metinde ezberlenen kelimeler çıkartılarak diğerlerinin ezberlenmesine yoğunlaşılmış bir diğer grupta ezberlediği kelimeleri de tekrar etmesi istenmiştir. 

Araştırmanın sonucunda ise kelimeleri çıkartmadan metni olduğu gibi ezberlemeye çalışan grubun kavraması, soruları akılda tutması daha kolay olmuş ve daha etkili bir öğrenmeye sahip oldukları anlaşılmıştır. Bunun dışında kelimeleri çıkartan grubun ise öğrenmesinin kalıcı olmadığı ve ezberledim sandığı kelimeleri da unuttukları ortaya çıkmıştır. Bu açıdan dolayı kişilerin hafızayı kuvvetlendirmek için mutlaka kendilerini tanımaları ve bu doğrultuda kendilerine uygun taktikler üretmeleri gerekmektedir. 

Bu şekilde öğrenmenin daha kalıcı olması sağlanacaktır. Bu taktikler ise kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir. Etkin bir öğrenme için bu tarz taktikler ise olmazsa olmaz pozisyondadır. Bunun yanında bazı kimseler öğrenirken ve hafızada kalıcı olabilmesi açısından şifreleme yöntemini kullanmaktadır. Bu yöntemde çoğu zaman faydalı etkiler oluşturmaktadır. Test çözme aşamasında örneğin hesap makinesi yerine beyninizi yormaya çalışın.

Nitelikli Okuma Alışkanlığı Edinin

Okumak kişinin hafıza gelişimine katkı sağlamaktadır. Ancak nitelikli okuma ise daha fazla faydalıdır. Nitelikli okuma ise bir metin içerisinde yabancı kelimelerin anlamlarını anlayıp kavrayabilme bu kelimeler üzerinde düşünebilme yetisidir. Bu sayede beyin bir harekete geçirilmekte ve içerisinde düşünceler fırtınası oluşturulmaktadır. 

Nitelikli okuma için uygun metinler bulunarak bu işleme adım atılabilir. Bunun yanında kelimelerin anlamlarının anlaşılabilmesi için bir araştırma aracınızın olması da size kolaylık sağlayacaktır. Hafıza geliştirmenin temelinde beyni yormak ve düşünmeye sevk etmek yatmaktadır. 

Bütün bu işlemler ise gelişim kaydetmek açısından bulunmaz bir nimet olarak değerlendirmek yerinde olacaktır. Ünlü yazarların veya ilgi alanlarınıza hitap eden kişilerin akademik makalelerini veya köşe yazılarını okuyup anlamaya çalışmakla işe başlayabilirsiniz.

Klasik Müzik Dinlemeye Çalışın

Klasik müzik dinlemek ve klasik müziğin öncüsü sayılan Mozart'ı dinlemek kişiler için oldukça faydalıdır. Klasik müzik dinlemek alışkanlıkları aksine ve tersine bir etki yapmak hafıza gelişimine katkı sağlamaktadır.

Masa Oyunlarına Önem Verin

Masa oyunları ve zekâ oyunları kişilerin beyin ve hafıza gelişimleri açısından oldukça etkili olmaktadır. Özellikle satranç gibi hamle ve düşünme gerektiren oyunlar kişilere olumlu katkılar sağlamaktadır. Bu oyunlar direk beyni zorladığından ve düşünmeye sevk ettiğinden dolayı etkili bir yöntem olmaktadır. Beyin fonksiyonlarını artıran bu oyunlar dışarıdan herhangi bir yardım alınmadan kişilerin kendi imkân ve becerileri ile oynanmaya devam edilmesi zamanla daha olumlu katkılar yapılmasına zemin hazırlanmaktadır.

Yenilgilere Prim Vermeyin

Hafızayı güçlendirmenin altında yatan en önemli unsur belki de yenilgilerde pes etmemek olacaktır. Kişiler özellikle bir alanda başarısız oldukları zaman hep pes etme yoluna gitmekte ve olduğu yerde işi bırakmaktadır. Bu durumda ise yeterli bir gelişim kaydedilmemektedir. Yenilgilerde pes etmemeli daha fazla üzerine gidilmesi hafızanın güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Bu sayede beyin çok fazla yorulacak ve sürekli tekrarlarla daha kalıcı bir öğrenme elde edilecektir.

Matematik Problemleri Çözmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Matematik okul hayatında ve bu hayatın dışında her alanda kişilerin karşısına çıkmaktadır. Matematiksel bir zekâya sahip olan kişiler diğerlerine göre daha hızlı öğrenme ve hafızayı daha nitelikli kullanma becerilerine sahip kişiler olduğu bilinmektedir. Bir matematik problemi çözmek için kişilerin o konu üzerinde düşünmeleri ve çözüm yoluna ulaşmak amacıyla kat ettikleri yol ise kişilere oldukça faydalı olacaktır. Hafızayı olumlu yönde etkilemekte ve beynin düşünme alışkanlığı elde etmesine beynin farklı işlevlerde çalışmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Olmaya Çalışın

Her girilen ortamda farklı insanlar ile iletişime girmek ve her mekânda farklı görüntülerle hafızayı zenginleştirmek kişilere oldukça faydalı olacaktır. Bunların yanında sosyalleşmek ve insan ilişkilerinin kuvvetlenmesi her kişiden yeni bir bilgi öğrenilmesine ve her kişiden yeni bir alışkanlık elde edilmesi ile beyin daha hızlı düşünmeye ve pratik zekânın gelişmesine katkı sağlanacaktır. 

Sosyal bir birey olmanın da hafıza gelişimi açısından olumlu etkileri göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Aynı zamanda bu kişilerin ilerleyen yaşlarda alzheimer hastalığına yakalanma riskleri de en aza indirilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda daha fazla insanla ilişki kuran ve sosyal bir varlık olaya çalışan kişilerin diğer standart kişilere göre hafızalarının daha güçlü olduğu ve kavrama yeteneklerinin daha fazla geliştiği gözlemlenmiştir.

Bizi instagram'da Takip Etmeyi Unutmayın

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://iqhaber.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları