Bir Bilgisayar Oyunu Nasıl Programlanır
web-sitesi-fiyatlari
İlk bilgisayarlar çıktığında hepimiz hayran hayran oyunlara bakmıştık ve iç geçirmiştik.

Hatta o zamanlar bilgisayara ilgi duymaya başlayan gençleri hepsinde “bir oyun nasıl yapılır ki” gibi bir soru işareti oluşmuştu. Bu ilgiyi devam ettirenler ise hep bir oyun yapma hayali kurmuşlardı. Evet 2 boyutlu grafikleri ile Mario' da bir oyun, sistemleri zorlayan gerçekçi grafikleri ile Crysis de. Peki bu oyunları birbirlerinden ayıran, birinin bu kadar gerçekçi iken diğerinin bu çizgi film tarzı olmasının sebebi ne? Evet teknoloji, arada ki yıllar cevap bu. Ama teknoloji ile gelişen ve değişen oyun değil, aslında oyun motorları.

2. Oyun Motoru?

Oyun Motoru?

Tıpkı bir araç motoru gibi, bir oyunun bütün bileşenlerini içinde barındıran ve çalışabilmesi için gerekli olan kod satırları ve materyallerdir. Oyun motorları 2 parçadan oluşurlar:

-  Programlanmış kısım

-  Artistik kısım

Programlanmış kısım oyun içindeki yapay zeka, fizik kuralları gibi matematiksel işlemler ve formüller ile halledilen olayların hazırlanıp kullanıldığı kısımdır. Artistik kısım ise bütün sesler, arayüz, oyun dokuları, karakterler gibi işin göze ve kulağa hitap eden kısmıdır. İşte bütün bunların birleşmesi ile oluşan bütüne oyun motoru denir.

3. En Meşhur Oyun Motorları

Yerli bir firma olan CryTek' in ürettiği CryEngine, Epic Games' in ürettiği her oyunda mutlaka karşımıza çıkan Unreal Engine 4, EA Games tarafından Battlefield için üretilen fakat sonra FIFA, NFS gibi oyunlarda da kullandığı FrostBite, ve Bethesda Softworks firmasının Skyrim ve Fallout serisinde kullandığı Creation Engine. Şu an da oyun dünyasında en çok kullanılan oyun motoru ise genel bir ortalama ile Unreal Engine 3. UE 4 daha yeni çıktığı için bu motoru kullanan çok fazla oyun bulunmamakta. Ayrıca İnternet Tarayıcısı tabanlı oyunlar yapmaya imkan tanıyan Unity de son bir kaç senede kendisinin belirli bir pazar payı edinmiş durumda.

Bizi instagram'da Takip Etmeyi Unutmayın

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://iqhaber.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları