Mevsim Değişikliği ve Sağlıklı Yaşam Hakkında
web-sitesi-fiyatlari
Yine geç gelen sonbahar mevsimine inat yaz aylarından çıkamamış gibiyiz. O halde mevsim değişikliği ve sağlıklı yaşam için sağlığımıza nasıl dikkat etmeliyiz?

Mevsimsel değişimler insanların ruhsal ve mental olarak değişimine neden olur mu? Bu sorunun cevabı yine kişilerin kendisinde gizlidir. Kış aylarına girdiğimiz son günlerde yeni bitirdiğimiz yaz mevsimi oldukça zorlu geçmişti. Diğer yılların aksine son derece sıcak ve bunaltıcı kurak bir hava atmosfere hakim olmuş ve yaşamımızı oldukça zorlamıştı.

Bu yıla özel olarak hala devam eden sıcak havalar girdiğimiz sonbahar mevsiminin ortamında bile mevsim normallerinin üzerinde seyretmekte. Haliyle dökülen yapraklar ve yağmurlara alışık olan gözlerimiz sonbaharın gelmesini dört gözle bekliyor. Yine geç gelen sonbahar mevsimine inat yaz aylarından çıkamamış gibiyiz. O halde mevsim değişikliği ve sağlıklı yaşam için sağlığımıza nasıl dikkat etmeliyiz?

Ani Soğuyan Havalara Dikkat

Ani Soğuyan Havalara Dikkat

İliklerimize kadar hissettiğimiz yaz aylarından sonra sonbaharın gelişi gecikse de hafif soğumalar ani bir şekilde kendini gösteriyor. Bu mevsimde bedenimiz ve cildimiz sıcak güneş ışınlarının bol D vitaminine maruz kalıp incelme göstermiş olabilir. Soğuyan ve yağmurlu havalarda öncelikle C vitamini kullanımına özen göstermeli. Ardından çatlak ve nemlendirici kremleri bol bol kullanmalı ve kış için hoş bir karşılama yapmamız gereklidir. Mevsime uygun mandalina, elma, hünnap ve üzümü bol bol tüketerek bağışıklık sistemini de onarmak gerekir.

sisal

Saçlar İçin Tavsiyeler

Şüphesiz saçlar mevsim değişikliği ve sağlıklı yaşam konusu içinde en çok incelenmesi gereken konudur. Bu mevsimde aşırı dökülmeler gösteren saçlara düzenli olarak haftalık bakım yapmalı ve keratin dengesini güçlendirici besinler tüketmek gerekir. Öte yandan fazla ısıl işlem uygulamadan doğal bırakarak koparak dökülmeler ve kırılmaların önüne geçilmelidir.

Bol Sıvı Tüketimi Sağlıklı bir yaşam umanlar için kesinlikle vazgeçilmez olması gereken diğer kural ise bol sıvı tüketmektir. Sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan günlük 2 litre su tüketimi yanında akşamları yeşil çay tüketmekte kan dolaşımını güçlendirmektedir.

Hareket Etmek

Yaz aylarında sürekli hareket etmeye alışan vücut kış aylarında oturmaya alışacaktır. İşte durum bu noktada ciddileşir. Hem fazla kilo hem de sağlıksız zorlu bir yaşlılık dönemi anlamına gelen hareketsiz yaşam; mevsim değişikliği ve sağlıklı yaşam adına düşmanlık demektir. Bu nedenle bol yürüyüş ve egzersiz kesinlikle çok önemlidir.

Bizi instagram'da Takip Etmeyi Unutmayın

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://iqhaber.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları